Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Wymiana okien – co powinieneś o niej wiedzieć?

Okna to jeden z najważniejszych elementów domu lub mieszkania – wpływają zarówno na estetykę budynku, jak i na komfort życia mieszkańców czy wysokość rachunków za ogrzewanie. Dobrze dobrane okna powinny służyć nam wiele lat, jednak prędzej czy później nadchodzi czas, kiedy konieczna jest ich wymiana. Kiedy wymiana okien jest niezbędna i jak się do niej przygotować?

Kiedy wymiana okien jest konieczna?

Kiedy latem czujemy nieprzyjemny gorąc przenikający do wnętrza pomieszczenia, a zimą w dobrze ogrzewanym pokoju jest zimno lub podmuchy wiatru szarpią firanką – najprawdopodobniej oznacza to, że nasze okna są nieszczelne. Wyraźnym sygnałem, iż nie powinniśmy zwlekać z wymianą okien, jest także skraplanie się pary wodnej między szybami.

Powody nieszczelności mogą być różne: nieprawidłowy montaż okien, ich niewłaściwe użytkowanie, ewentualnie uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli okna są nieszczelne, w pomieszczeniu trudno utrzymać odpowiednią temperaturę, rachunki za ogrzewanie rosną, a domownicy nie czują się komfortowo i są bardziej narażeni na przeziębienia. Do domu, poza chłodnym czy gorącym powietrzem, przedostawać może się także wilgoć. W konsekwencji na ścianach mogą pojawić się zacieki, a w skrajnych przypadkach – pleśń.

Jak przygotować się do wymiany okien?

Wykonywanie jakichkolwiek prac związanych z oknami powinno być odpowiednio zaplanowane i dobrze przemyślane. Wymiany okien najlepiej dokonywać wiosną lub jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz nie są skrajne – ani zbyt wysokie, ani za niskie. Montowanie nowych okien zimą nie jest dobrym pomysłem, ze względu na wychłodzenie budynku, problemy z późniejszym wyczyszczeniem okien oraz fakt, iż pianka montażowa traci swoje właściwości przy ujemnych temperaturach.

Chcąc mieć pewność, że wymiana okien przebiegnie bezproblemowo, powinniśmy wystarczająco wcześnie zamówić okna – czas oczekiwania na okna przygotowywane na zamówienie to zazwyczaj minimum cztery tygodnie. Okna powinny zostać dokładnie wymierzone, dlatego jeżeli tego nie potrafimy zrobić tego samodzielnie – powinniśmy skorzystać z pomocy fachowców. W ten sposób będziemy mieć pewność, że zamówione okna będą idealnie dopasowane. Najlepiej skorzystać z usług specjalistów, którzy wymierzą otwory okienne, doradzą przy wyborze produktu, a następnie zarekomendują właściwą ekipę montażystów.

Przed samą wymianą okien powinniśmy zabezpieczyć nasz dom lub mieszkanie. O ile sam montaż okien przebiega dosyć szybko, o tyle sprzątanie po nim może zająć nam nieco więcej czasu. Warto zabezpieczyć podłogę, zakryć meble by ochronić je przed kurzem oraz oczywiście – wynieść dywany i zdjąć firanki oraz rolety. Czasem po wymianie okien konieczne może okazać się odmalowanie pomieszczenia lub drobne poprawki w okolicy okien, dlatego wcześniej lepiej zaopatrzyć się w farbę.

Co warto wiedzieć wymieniając okna?

Podejmując decyzję o zakupie i aby mieć pewność, że produkt będzie wysokiej jakości i posłuży przez lata, warto sprawdzić, co proponuje nam producent. Najlepiej wybrać okna od renomowanej firmy – warto zapoznać się na przykład z ofertą marki DAKO, lidera branży z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w produkcji stolarki. Warto też dokładnie zapoznać się z gwarancją – poznać jej warunki i sprawdzić, co może sprawić, że nasza ewentualna nie zostanie uznana.

Co do zasady lepiej unikać samodzielnego montażu oraz napraw dokonywanych przez ekipy inne niż rekomendowane przez producenta. Szkody powstałe w wyniku montażu niezgodnego z instrukcją lub przez osoby nieupoważnienie, często nie są objęte gwarancją. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku uszkodzeń związanych z niewłaściwą konserwacją.

Poza kwestiami gwarancyjnymi, należy zastanowić się czy lepiej zamówić okna, a montażem zając się we własnym zakresie, czy też zamówić okna wraz z montażem. W przypadku zamówienia okien bez montażu, zakup zostanie objęty podatkiem VAT w wysokości 23%, natomiast kiedy zdecydujemy się na kompleksową usługę montażu wraz z dostawa okien od producenta, może zostać ona objęta podatkiem VAT w wysokości 8% – od usług budowlanych. Koszt wymiany okien jest znaczny, dlatego lepiej rozważyć opcję, która pozwoli nam na oszczędności.

Wymiana okien nie należy do rzeczy łatwych i niewymagających wcześniejszego przemyślenia. Zakres robót, koszty oraz ilość kwestii do rozważenia sprawia, że często odwlekamy decyzję o wymianie okien aż do momentu, kiedy w domu jest bardzo zimno, a na ścianach pojawia się pleśń. Chcąc uniknąć takiej sytuacji na bieżąco sprawdzajmy stan okien, a kiedy wymiana okaże się konieczna – nie zwlekajmy do ostatniej chwili, lecz zaplanujmy wszystko z dużym wyprzedzeniem. Oszczędzi to nam wielu nieprzyjemności i sprawi, że wymiana przebiegnie szybko i bezproblemowo.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx