Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne pozwalają na przetworzenie energii słonecznej w elektryczną. Dlatego coraz częściej tego typu instalacje można zobaczyć na domach jednorodzinnych. Jednak dach to nie jedyne miejsce, w jakim taka instalacja może być zamontowana. Gdzie najlepiej zamontować takie panele?

Montaż paneli fotowoltaicznych podstawowa zasada

Fotowoltaika budzi coraz większe zainteresowanie zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i firm. Pozwala bowiem na zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy. Dzięki niej można zoptymalizować wydatki na utrzymanie domu czy lokalu, w jakim prowadzi się działalność. Dba się również o środowisko, szczególnie czystość powietrza. Trzeba tutaj jednak pamiętać o wyborze właściwego miejsca na montaż całej instalacji. Jedną z najważniejszych zasad, jakimi należy kierować się przy wyborze miejsca, gdzie zostaną zamontowane panele, jest to, aby nic ich nie przysłaniało. Dlatego też najczęściej montuje się je na dachach. Można je jednak również zamontować na ścianie i na gruncie. Wówczas należy zatem sprawdzić, czy żadne z nasadzeń znajdujących się na posesji, nie będzie przysłaniać paneli w całości lub w części. O czym jeszcze należy pamiętać przy montażu paneli fotowoltaicznych na poszczególnych powierzchniach?

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu

Sposób montażu paneli fotowoltaicznych na dachu może różnić się w zależności od jego pokrycia oraz budowy. Dlatego też zaleca się, aby zlecić wykonanie tej usługi specjalistom z firmy, która sprzedawała panele. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, w jaką stronę będą skierowane panele. Istotny jest też ich stopień nachylenia. Najlepiej, jeśli można panele zamontować od strony południowej. Wówczas ich nachylenie powinno wynosić ok. 30-40 stopni. Korzystne jest też ustawienie ich w stronę południowo-zachodnią. Wtedy nachylenie może wynosić od 25 do 55 stopni. Nie powinno się natomiast ustawiać instalacji w stronę północną, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jej wydajność.

Panele fotowoltaiczne na ścianie – o czym pamiętać?

Tutaj również zaleca się montaż od strony południowej. Panele na ścianach montuje się zazwyczaj, gdy dach jest zbyt mały, aby pomieścić całą instalację. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na to, by przestrzeń, jaka ma być pokryta panelami, była wolna od otworów okiennych i drzwiowych. Tego rodzaju sposób montażu paneli najczęściej spotykany jest na halach produkcyjnych oraz biurowcach, które potrzebują instalacji o dużej mocy i powierzchnia dachu może być niewystarczająca.

Montaż paneli słonecznych na gruncie – czy to dobry pomysł?

To rozwiązanie sprawdza się w sytuacji, gdy działka, na jakiej znajduje się posesja, jest duża. Wówczas można wydzielić miejsce na instalację znajdujące się w odpowiedniej odległości od budynków oraz innych wysokich elementów, które mogłyby utrudniać dotarcie promieni słonecznych do paneli. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pomyśleć o montażu poszczególnych elementów instalacji na ruchomych wysięgnikach z czujnikiem wykrywania promieniowania słonecznego. To pozwoli na automatyczną zmianę ich pozycji i jak najlepsze wykorzystanie nasłonecznienia w ciągu całego dnia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx