Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?

Najczęściej o dodatkowym ubezpieczeniu myślimy, gdy chcemy wyjechać na wczasy za granicę czy też planujemy wyjazd z dziećmi na narty. Takie turystyczne ubezpieczenia są powszechne i zapewniają nam ochronę z tytułu NNW lub OC za granicą, gdzie nie znamy szpitali czy nawet do końca swoich praw pacjenta. Natomiast o ubezpieczeniach emerytalnych i oszczędnościowych myślimy bardzo rzadko. Niestety jest to błąd, tylko bowiem dodatkowe ubezpieczenie emerytalne będzie mogło zapewnić nam godziwe życie na emeryturze.

Jaka emerytura na nas czeka?

Składka emerytalna w Polsce wynosi za dużowedług właścicieli firm, którzy muszą ją płacić, i za mało według pracowników. Każda pracująca osoba regularnie otrzymuje listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o tym, ile mamy już kapitału oraz jaką to daje prognozowaną emeryturę. Niestety nie dla każdej osoby prognoza jest atrakcyjna. Obecnie stawka ZUS, jaką płacą przedsiębiorcy, znacznie wzrosła i wynosi 612,19 złotych miesięcznie. Osoby korzystające z preferencyjnej stawki małego ZUS-u płacą jeszcze mniej. Natomiast za pracowników pracodawcy płacą stosownie do rodzaju umowy, jaka została zawarta.

Mimo to płacenie składek emerytalnych dla przedsiębiorców jest prawdziwą bolączką. Zwłaszcza że z takich kwot regularnie odprowadzanych nie możemy liczyć na wysoką emeryturę w przyszłości. Może nastąpić inflacja, zmiana systemu emerytalnego czy mnóstwo innych sytuacji, które wpływają na stan gospodarki kraju, a zarazem na rynek pracy i świadczeń emerytalnych. Dlatego tak naprawdę nie wiemy, jaka emerytura nas czeka. Jak temu zapobiec? Odpowiedzią może być po prostu dodatkowe ubezpieczenie na emeryturę.

Zalety dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego

Polisa ubezpieczeniowa ma nas dodatkowo chronić. Od różnych rzeczy, które sami wybieramy podczas ustalania warunków ochrony ubezpieczeniowej. Można też wybrać dodatkowe ubezpieczenie emerytalne w Polsce, które będziemy opłacać w firmie ubezpieczeniowej, a nie do ZUS-u. Oczywiście jest to dodatkowa opcja, która nie zastąpi nam państwowej emerytury. Jednak wysokość świadczenia, którą otrzymamy z zakładu ubezpieczeniowego, może być wyższa niż ta wyliczona przez ZUS. Tutaj mamy już pierwszą zaletę. Po prostu otrzymamy większą ilość pieniędzy, które będziemy mogli przeznaczyć na codzienne sprawy albo zrobić remont w mieszkaniu czy wybrać się na wczasy do sanatorium.

Nie da się ukryć, że to właśnie potencjalna korzyść materialna zmusza nas do poszukiwania innych sposobów zarobku na emeryturę niż tylko praca zawodowa. Nawet jeśli dużo pracujemy lub obecnie mamy wysoką pensję, nie oznacza to, że kiedy przejdziemy na emeryturę, będzie ona równie wysoka, co nasze aktualne dochody. Dlatego kiedy mamy taką możliwość, czyli już dzisiaj, gdy pracujemy zarobkowo, warto jest dodatkowo oszczędzać, aby kwota naszej emerytury były wyższa.

Kolejna ważna zaleta to zakres ochrony ubezpieczenia. Ubezpieczenie na emeryturę nie musi być tylko ubezpieczeniem oszczędnościowym. Może nas chronić od wielu rzeczy, w tym chronić nasze zdrowie. Takie ubezpieczenie łączone jest z ubezpieczeniem na życie. Dzięki temu mamy pewność, że nawet jeśli coś nam się stanie, to nasza rodzina otrzyma zgromadzone przez nas środki i będzie mogła nimi dysponować.

Pewna emerytura dzięki dodatkowym polisom

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy ulegnie wypadkowi czy też w jakim stanie zdrowia będzie za kilka miesięcy. Jeśli posiadamy polisę na życie czy zdrowie, możemy czuć się bezpieczniej. Wiemy, że w razie takiego przypadku my i nasza rodzina otrzymamy potrzebną pomoc, w tym finansową. Możemy też sami określić wariant ochrony oraz w każdej chwili zmienić umowę, gdy okaże się, że jakaś jej część nie jest już aktualna albo po prostu chcemy ubezpieczyć się od większej ilości sytuacji. A nawet możemy do naszej polisy zawrzeć dodatkowe umowy pozwalające ubezpieczyć naszych bliskich.

Polisa emerytalna zapewni nam godziwe życie, kiedy już na dobre zrezygnujemy z pracy. Wtedy będziemy mogli cieszyć się wolnym czasem spędzanym z całą rodziną.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx