Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je zamontować?

Rolety zewnętrzne mają bardzo wiele zalet. Z tego rozwiązania warto skorzystać nie tylko w nowych budynkach, lecz także tych starszych, na których bez problemu również można je zamontować. Podstawowym plusem rolet jest pozytywny wpływ na temperaturę w pomieszczeniach. Ponadto, skutecznie wyciszają one wnętrze, a do tego jeszcze chronią przed ewentualnymi włamywaczami.

  1. Zalety rolet zewnętrznych
  2. Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne przede wszystkim pozwalają ograniczyć starty ciepła w budynku. Zimą pozwalają zachować lepszą izolacyjność ścian i chronią przed utratę ciepła. Latem chronią przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrza. W dobie coraz szybciej rosnących kosztów ogrzewania jest to ogromny plus. Wszystko dzięki temu, że roleta PCV, a także ta, której pancerz wykonany jest z aluminium, stali czy drewna w środku posiada specjalny materiał izolacyjny, który czyni z rolety dodatkową przegrodę cieplną między wnętrzem a zewnętrzem. Rolety stanowią również dodatkową formę ochrony przed wiatrem, pod warunkiem jednak, że pozostają one zaciągnięte. W ten sposób chronią bowiem przed jego wychładzającym działaniem. 

Oprócz ochrony przed utratą ciepła, rolety zewnętrzne chronią przed hałasem. Badania pokazują, że pozwalają one obniżać słyszalny w pomieszczeniu hałas o mniej więcej 10 dB, co w przypadku mieszkań zlokalizowanych przy trasach o dużym ruchu z pewnością ma niemałe znaczenie. 

Rolety zewnętrzne chronią również przed włamywaczami, szczególnie te modele o wzmocnionej konstrukcji, dodatkowych ryglach i zamkach. Nawet jednak najprostszy model rolety zewnętrznej stanowi dla złodzieja dodatkową barierę, którą nie tak łatwo pokonać. 

Dodatkowym plusem tego typu rolet jest oczywiście pełne zaciemnienie pomieszczenia, co wielu osobom pomaga w lepszym wypoczynku i bardziej komfortowym śnie. 

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Na rynku obecnie jest bardzo wiele różnych modeli rolet zewnętrznych. Szeroka ich ofertę znajdziesz w Domondo. Różnią się one między sobą sposobem sterowania (ręczny/elektryczny) oraz materiałem (PCV, aluminium, drewno, stal). Podstawowe rozróżnienie opiera się jednak na sposobie montażu rolety zewnętrznej. Wyróżnia się:

  • roletę elewacyjną – skrzynkę  rolety mocuje się do elewacji domu, tuż nad oknem, natomiast prowadnice – po bokach wnęki okiennej; 
  • roletę naokienną –  skrzynkę mocuje się we wnęce okiennej (do ramy okna pod nadprożem), a prowadnice – do profili pionowych;
  • roletę nakładaną na okno – skrzynkę osłony umieszcza się pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej, możliwa do założenia tylko przy wymianie okien lub na etapie budowy domu.
0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx