Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Gdzie obecnie stosuje się pieczątki?

Pieczątki to jedne z najpopularniejszych na świecie znaczników dokumentów, ale także przedmiotów, książek, a nawet ubrań. Jest multum zastosowań stempli. Dominują oczywiście te związane z pracą na dokumentach. Gdzie i jakie pieczątki możemy spotkać na co dzień?

Pracownicy biurowi z pewnością uśmiechną się, czytając powyższy wstęp. To oczywiste, że w każdym biurze znajdziemy kilka, albo kilkanaście różnych pieczątek. Wśród nich wymienić można imienne, datowniki, za zgodność z oryginałem i wiele innych. Niektóre instytucje w tym te państwowe, ale także samorządy, komornicy czy służby mundurowe, te najważniejsze pieczątki nabywają m.in. w Mennicy Polskiej, ale nie tylko. Ich cechą charakterystyczną jest biały orzeł w koronie umiejscowiony centralnie. Występują również takie, które nie wyróżniają się wyglądem, ale treść na nich zawarta jest zarezerwowana tylko dla konkretnych osób. Posługują się nimi np. osoby z pozwoleniami budowlanymi lub rzeczoznawcy majątkowi.

Technologia zmienia rynek

Niegdyś drewniane pieczątki dominowały na rynku, ale z czasem zostały w dużej mierze zastąpione dobrze znanymi kasetowymi. Rozwój technologii sprawił, że produkuje się pieczątki z odbiciami wykonywanymi metodą błyskową tzw. flash. Wyróżniają się wysoką jakością, a ich średnia rozdzielczość oscyluje w granicach 600dpi. Dzięki temu uzyskujemy odbicie o bardzo wysokiej jakości. To element, który poprawia widoczność i rozpoznawalność naszą lub naszej firmy zwłaszcza na oficjalnych dokumentach.

Najczęściej spotykanymi kształtami odbić są odbicia prostokątne. Spory udział w rynku mają również pieczęcie urzędowe, które są najczęściej okrągłe. Nie oznacza to, że ten wzór okręgu jest zarezerwowany tylko dla instytucji publicznych. Prywatne szkoły, rzeczoznawcy majątkowi i wiele innych zawodów posługuje się pieczątkami owalnymi. Wśród przedsiębiorców są rzadkością. Nie mniej w firmie można wykorzystać ten kształt do promocji i wyróżnienia się z tłumu. Z pewnością pomoże w tym okrągły stempel z kolorowym odbiciem.

Spotkać można także stemple wykonane w celach ozdobnych. To oryginalny i przyciągający uwagę dodatek do zaproszeń lub oficjalnych dokumentów. Takie rozwiązania świetnie sprawdzą się także jako ex libris. Książka oznaczona w ten sposób może przedstawiać ciekawe logo oraz nasze imię i nazwisko, a nawet kontakt. Dzięki temu jest szansa, że lektury, które krążą wśród naszych znajomych, wrócą do właściciela. Technologia pozwala na stawianie pieczęci na metalu, plastiku, świeżym drewnie i tkaninach. Jeżeli szukamy standardowych, jak i niecodziennych rozwiązań, to warto zajrzeć do Internetu i wpisać w wyszukiwarce: pieczątki Łódź.

Datowniki i numeratory w biurze

Wiele zawodów ma do czynienia z mniejszą lub większą ilością dokumentacji. W celu odpowiedniego oznaczenia wpływu wniosku czy pisma użyjemy datownika. Z kolei, gdy otrzymamy oryginały od klienta, który żąda ich zwrotu, to wykonamy kopię, a następnie opiszemy „za zgodność z oryginałem”. Te czynności można wykonać długopisem. Jednak w sytuacji, gdy otrzymujemy setki dokumentów każdego dnia, ręczne opisywanie mija się z celem. Dlatego taka pieczątka, jak datownik czy numerator jest bardzo przydatna i ułatwia pracę. Więcej informacji na temat tego ostatniego znaleźć można na https://pieczatki-online.eu/wzory-odbic-pieczatek,datowniki-i-numeratory.

Biuro księgowe to miejsce, które wykorzystuje pieczątki, z którymi w większości nie mieliśmy do czynienia. O ile datownik oraz odbicie „za zgodność z oryginałem”, jak i pieczątki imienne są powszechne, o tyle „sprawdzono pod względem formalnym” czy „sprawdzono pod względem formalno-prawnym” i inne tego typu wzory odbić nie są tak często spotykane. Wynika to z przetwarzania dużej ilości, ale powtarzających się dokumentów. Użycie pieczątki zajmuje kilka sekund i mamy efekt, na którym nam zależy. Dzięki temu praca staje się szybsza i sprawniejsza. Pozostaje skupić się na kluczowych zadaniach, a formalności dopełnić w mgnieniu oka.

Pieczątki w różnej formie, wielkości, kształcie czy przeznaczeniu znacząco podnoszą komfort naszej pracy. Fakt ten docenią z pewnością wszyscy pracownicy biurowi, którzy codziennie zmagają się z papierową dokumentacją. Technologia znacząco podnosi jakość pieczątek, a to z kolei daje dużo więcej możliwości. Kwestie estetyczne nie są bez znaczenia, a te doskonale dopełnią pieczątki wykonane na konkretną okazję. Wybór wzorów i rozmiarów odbić w przypadku stempli jest ogromny i każdy dopasuje je do własnych potrzeb.

1 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pieczątki Online
2 lat temu

Ja kupuję zawsze pieczątki przez internet z firmy E-pieczatki24.pl dotychczas bez najmniejszego zarzutu. Wysyłają profesjonalny projekt idealnie dopasowany do treści i dostawę mam do firmy na drugi dzień.

1
0
Dodaj komentarzx