Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Jak działa płyta indukcyjna w naszej kuchni? Krótko o indukcji

Płyta indukcyjna to obecnie jedno z najchętniej wybieranych przez klientów rozwiązań, które umożliwia przygotowywanie ciepłych potraw – można na niej gotować, dusić, smażyć, a nawet grillować. Podczas jej zakupu warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

  1. Czym jest zjawisko indukcji wykorzystywane w naszych kuchenkach
  2. Co to jest płyta indukcyjna i jak działa?
  3. Na co zwracać uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej do kuchni?

Czym jest zjawisko indukcji wykorzystywane w naszych kuchenkach

Indukcja bazuje na zjawisko powstania siły elektromotorycznej w przewodniku. Profesjonalnie proces ten nazywa się indukcją elektromagnetyczną. Pod płytą ukryte są swoje miedzianego drutu. Przez nie płynie prąd zmienny, który zamienia się w pole magnetyczne o niskiej częstotliwości (25kHz). Strumień tego pola ogrzewa podstawę postawionego na płycie garnka. Działa tutaj prawo Michaela Faradaya zakładające, że strumień pola magnetycznego w kontakcie z metalem wywołuje prądy wirowe oraz prawo Jamesa Joule’a, który udowodnił, że prądy wirowe w kontakcie z metalem wydzielają ciepło.

Co to jest płyta indukcyjna i jak działa?

Płyta indukcyjna jest to konstrukcja, która bazuje na wykorzystaniu pola elektromagnetycznego do podgrzewania postawionych na płycie garnków.  W kuchniach indukcyjnych pod ceramiczną taflą umieszczone są szerokie, płaskie cewki generujące szybkozmienne pole magnetyczne. Kiedy na włączonej kuchni postawione zostaną naczynie wykonane z metali reagujących na to pole, pojawiają się prądy wirowe, które rozgrzewają podstawę garnka. Warto pamiętać jednak, że nie każdy metal reaguje na pole elekromagnetyczne, dlatego kupując naczynia na płytę indukcyjną trzeba zawsze sprawdzać ich przeznaczenie. Garnki nie muszą być w 100% wykonane z materiału ferromagnetycznego, kluczowe jest tutaj przede wszystkim ich dno. Ono musi przyciągać magnes.

Ogromnym plusem jest płyt indukcyjnych jest to, że podczas gotowania źródłem ciepła jest dno garnka. To z kolei oznacza, że płyta ceramiczna się nie nagrzewa tak jak ta w kuchniach elektrycznych lub gazowych. Jest to więc rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej do kuchni?

Wybór płyty indukcyjnej powinien być w dużej mierze uzależniony od potrzeb danej kuchni. Jeśli gotuje się w niej dużo i często, warto wybrać rozwiązanie z optymalną liczbą pól grzewczych. Można się zdecydować na popularne modele z czterema polami, natomiast warto wtedy zwrócić uwagę na możliwość łączenia pól (np. jeśli chce się na jednej części postawić dużą brytfannę z mięsem). Ciekawą propozycją jest płyta firmy Solgaz, która ma dwa duże polega grzewcze, ale płyta automatycznie rozpoznaje wielkość garnka i dostosowuje do niego wielkość generowanego pola elektromagnetycznego- https://solgaz.eu/produkt/plyta-indukcyjna-ktora-nie-zna-granic/. Dzięki takiemu rozwiązaniu żadnego problemu nie stanowią większe, mniejsze garnki, brytfanny, formy o nietypowych rozmiarach. Nawet 3 garnki po jednej stronie nie stanowią problemu. Rozwiązaniami, na które koniecznie warto zwrócić uwagę są także funkcje:

  • pauzy,
  • podtrzymywania temperatury,
  • minutnika,
  • boostera.

Dzięki nim gotowanie staje się znacznie prostsze. Na płycie Solgaz dwie strefy nagrzewają naczynia w błyskawicznym tempie, ale dodatkowa funkcja booster przyśpiesza proces gotowania 30%. Wrzątek możesz otrzymać już w 2 minuty. Prosty panel sterowania ułatwia regulowanie pracy płyty i czyni korzystanie z niej wyjątkowo prostym.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx