Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 maja 2024

Rośliny akwariowe – jak o nie dbać?

Piękne akwarium to nie tylko kolorowe, zjawiskowe rybki i inne zwierzęta, ale także zdrowe, bujne rośliny. Jeśli chodzi o sam wybór, roślin do akwarium jest naprawdę sporo, tak że każdy z powodzeniem stworzy scenę akwarium, którą tylko sobie wymarzy. Jednak, by faktycznie móc cieszyć się z pięknego i dobrze rozwijającego się zbiornika, warto wiedzieć, jak rośliny pielęgnować, by mogły rosnąć i cieszyć oko. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na temat tego, jak zadbać o akwariowe rośliny. Zapraszamy!

Pierwszy krok – sadzenie

Aby cieszyć się ze zdrowych, silnych roślin w akwarium, już na samym początku musimy zadbać o kilka spraw. Przede wszystkim, należy rośliny dokładnie oczyścić przed zasadzeniem. Po zakupie, opłukujemy rośliny wodą oraz pozbywamy się wszelkich uszkodzonych liści czy korzeni (używamy do tego specjalnych nożyczek, które z łatwością znajdziemy w każdym sklepie akwarystycznym). Tak przygotowane rośliny sadzi się w częściowo wypełnionym wodą zbiorniku. Woda powinna być w temperaturze pokojowej (nie może być zimna). Pamiętajmy o prostej zasadzie – najniższe rośliny sadźmy pierwsze przy przedniej ścianie zbiornika, posuwając się z coraz większymi do tylnej ściany. Pomocna przy sadzeniu może okazać się pęseta.

ROŚLINY AKWARIOWE Pogostemon Octopus. Źródło akwarystyczny24.pl

Drugi krok – dobre oświetlenie

Rośliny do rozwoju potrzebują światła. Tylko tak zachodzą w nich procesy fotosyntezy. Dlatego, warto zorientować się, jakie warunki świetlne powinniśmy zapewnić wybranym przez nas gatunkom. Jedne rośliny będą lubiły dużo światła, inne zadowolą się jego niskim natężeniem. Taka wiedza ułatwi znacząco pielęgnację roślin. Przyjmuje się, że do prawidłowego funkcjonowania rośliny potrzebują naświetlania od 10 do 12 godzin dziennie. W sklepach akwarystycznych znajdziemy przeróżne żarówki, emitujące światło o różnej temperaturze i barwie. Dobry reaserch pozwoli nam ustalić, które parametry będą odpowiednie dla naszych roślin.

Trzeci krok – nawożenie

Podobnie, jak rośliny doniczkowe, i nasze akwariowe egzemplarze potrzebują czasem dodatkowego wsparcia w postaci nawozów. Rośliny akwariowe szczególnie wymagają naszej uwagi w tym względzie – nie mogą bowiem suplementować sobie potrzebnych składników i substancji samodzielnie.

W niektórych sklepach znajdziemy specjalnie przygotowane podłoża z substratami, czyli gotowymi nawozami, które uwalniają się stopniowo. Jeśli zdecydujemy się na zwykły żwir (jego granulacja powinna wynosić od 2 do 6 mm), suplementację nawozem musimy wykonać samodzielnie. Sklepy oferują szeroki wybór różnego rodzaju nawozów, czy to w płynie, kapsułkach czy granulacie. Nawozy bogate są w azot, fosfor oraz potas, które wspierają zdrowy wygląd i kondycję roślin w akwarium.

Krok czwarty – przycinanie

Odpowiednie przycinanie roślin zapewni im dobry wygląd. Warto robić to regularnie z użyciem specjalnie do tego celu przeznaczonych nożyczek.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx