Model biznesowy canvas – co to jest?

harbingers Model biznesowy canva

Każda firma posiada lub wkrótce będzie posiadać strategię działania na długi termin. Jest to niezwykle ważne dla rozwoju biznesu, ale także dla możliwości sprawdzenia, jakie postępy poczyniło nasze przedsiębiorstwo w określonym czasie, a nad czym musimy jeszcze popracować. Model biznesowy canvas jest jednym z tych narzędzi, które ułatwiają analizę i dzięki którym zadanie, które wydaje nam się niewykonalne, nagle staje się bardzo łatwe. Na czym dokładnie polega idea modelu biznesowego? Jak działa i gdzie sprawdza się model biznesowy canvas? Kto może z niego skorzystać i dlaczego warto?

1. Co to jest model biznesowy?

2. Model biznesowy canvas – najważniejsze założenia

3. Kiedy warto wykorzystać model biznesowy canvas?

Co to jest model biznesowy?

Chociaż pojęcie modelu biznesowego kojarzy nam się głównie z wielkimi przedsiębiorstwami rozciągającymi swoje wpływy na wiele krajów świata, o tyle w rzeczywistości dotyczy ono każdego, kto prowadzi jakąś firmę lub własny biznes. Jest to bowiem zbiór planów, zasad i sposobów na dojście do określonego celu, ustalone w długim przedziale czasowym. W istocie model biznesowy jest potrzebny każdemu przedsiębiorstwu, ponieważ umożliwia szybsze rozwijanie się, zyskiwanie nowych źródeł przychodu a także daje realne dane do porównania, jak dużo udało nam się zrobić, a gdzie jeszcze musimy popracować, by poprawić swoje wyniki. Ponieważ różnimy się między sobą i firmy również posiadają bardzo zdywersyfikowane struktury czy sposób zarządzania, powstało wiele różnych modeli i pomysłów na taką strategię, aby każdy mógł wybrać ten najlepiej pasujący.

Model biznesowy canvas – najważniejsze założenia

Model biznesowy canvas jest dzisiaj jednym z najczęściej wykorzystywanych schematów. Zyskał swoją popularność dzięki opublikowaniu jego założeń w książce Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera. autorstwa Alexa Osterwaldera, czyli twórcy całego pomysłu. Model canvas dzieli działania firmowe na 9 obszarów dotyczących czterech najważniejszych zagadnień, dzięki którym przedsiębiorstwo jest w stanie zarabiać pieniądze: oferty, klienta, finansów oraz infrastruktury. Nazwa modelu wzięła się stąd, że cały ten schemat da się zaprezentować na pojedynczej kartce – kanwie, podzielonej na 9 pól, z których każde reprezentuje inną wartość: zasoby, partnerów, propozycję wartości, kluczowe działania, relacje z klientami, kanały, segmenty klientów, strukturę przychodów i strukturę kosztów.

Kiedy warto wykorzystać model biznesowy canvas?

Obecnie model canvas jest szalenie popularny wśród startupów i świeżo powstających firm, jednak nie tylko tam znajduje on swoje zastosowanie. Ponieważ jest to wzór bardzo uniwersalny, praktycznie każde przedsiębiorstwo jest w stanie podzielić swoje działania i akcje według zadanych dziewięciu kategorii. Może być on użyty zarówno dla potrzeb średniej lub dużej firmy, jak i dla pojedynczej osoby, która na przykład planuje wydać swoją pierwszą książkę i stara się ogarnąć proces w jakiś czytelny i sensowny sposób. Wiecej o modelach biznesowych: https://harbingers.io/blog/model-biznesowy-co-to-jest.

Model biznesowy to swoista długoterminowa strategia, która ma na celu ułatwienie przedsiębiorstwu osiągania określonych celów. Dzięki temu, że mamy je spisane czarno na białym jest nam zwykle łatwiej podejmować decyzje, które prowadzą do wypełnienia zadanych sobie założeń. Istnieje wiele różnych rodzajów modeli biznesowych, tak samo jak wiele różnych biznesów, które wymagają unikalnego podejścia. Model canvas jest jednak na tyle elastyczny, że może znaleźć zastosowanie w wielu branżach.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx