Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

5G – czym jest i na co pozwala?

Sieć 5G budzi wiele kontrowersji, nie ulega jednak wątpliwości, że zmieni wiele w naszej rzeczywistości. Czym jest 5G i jakie otwiera przed nami możliwości?

5G – co to jest?

W ostatnich miesiącach bardzo głośno zrobiło się o technologii 5G, która już wkrótce stanie się właściwie standardem. W związku z tym warto odpowiedzieć sobie na pytanie: 5G – co to jest? Otóż pod tym pojęciem kryje się nic innego jak piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych. Nie jest też żadną tajemnicą, że nternet 5G jest prawdziwą rewolucją i otworzy przed użytkownikami na całym świecie zupełnie nowe możliwości. Założeniem sieci 5G jest sprostanie wciąż rosnącym wymaganiom konsumentów, aby zwiększyć szybkość, przepustowość i niezawodność internetu. Choć technologia LTE (Long Term Evolution) działa naprawdę sprawnie, to mimo wszystko nowe rozwiązanie jest znacznie skuteczniejsze i wydajniejsze.

Co zmieni 5G?

Jak już wspomniano, sieć 5G wprowadza na rynek wiele rewolucji. Zasadniczo można uznać, że 3 największe zalety 5G, a zarazem jednocześnie kategorie zastosowań, to:

  • masowa łączność między ogromną liczbą urządzeń – czasem określa się to również jako „machine to machine” lub „internet rzeczy” (IoT), gdyż w praktyce sprowadza się do bardzo łatwego i szybkiego łączenia ze sobą wielu urządzeń – i to bez ingerencji człowieka. Jest to zmianą na niespotykaną dotąd skalę, co otwiera niesamowite możliwości zrewolucjonizowania obecnej rzeczywistości w praktycznie każdej branży; począwszy od elektroniki, przez przemysł, aż po rolnictwo;
  • super szybka łączność o niskich opóźnieniach – już w przypadku LTE ewentualne opóźnienia połączenia są wyjątkowo rzadkie, jednak przy 5G zostały one zminimalizowane w największym możliwym obecnie stopniu. Internet 5G pozwala np. na kontrolę urządzeń w czasie rzeczywistym, bezpieczniejsze sieci transportowe czy robotykę przemysłową. Niskie opóźnienia to także nie tylko możliwość zdalnej opieki medycznej czy przeprowadzania zabiegów, ale również o wiele wygodniejsza i bardziej komfortowa gra online. Nie można zapomnieć też o wyjątkowych możliwościach telewizji online, która także bardzo korzystnie odczuje pojawienie się 5G;
  • jeszcze lepsza bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa – czyli po prostu szybka prędkość internetu. O ile bezprzewodowy internet sam w sobie od dawna jest już standardem, to wraz z nadejściem 5G znacząco zwiększy się komfort jego użytkowania. Nie trzeba będzie czekać na ładowanie filmu online, a nawet bardzo duże pliki zostaną pobrane w ciągu kilku sekund.

Warto odpowiedzieć sobie także na pytanie, kto lub co może skorzystać z internetu 5G. Przykładów jest naprawdę mnóstwo, zacznijmy jednak od zwykłych użytkowników. Dzięki 5G możliwe stanie się połączenie milionów, a nawet miliardów urządzeń dla potrzeb inteligentnych miast, domów, szkół, pojazdów i wielu innych. W ten sposób przestrzeń publiczna stanie się bardziej intuicyjna, wygodniejsza i bezpieczniejsze.

5G z pewnością będzie wykorzystywana w przemyśle, biznesie oraz wspomnianym już internecie rzeczy. Większa wydajność tej sieci pozwala na wykorzystanie procesów i dużej ilości danych w zupełnie nowy sposób. Pozwoli to na podejmowanie kluczowych decyzji online, wprowadzanie innowacji, a także wiele innych. Nie można również pominąć faktu, że 5G bardzo korzystnie wpłynie na rozwój wirtualnej rzeczywistości.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx