Kiedy warto się zgłosić do endokrynologa? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Lekarz wykonująca USG tarczycy pacjentce.

Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu hormonalnego, w skład którego wchodzą gruczoły wydzielania wewnętrznego, takie jak tarczyca, nadnercza czy trzustka. Jakiekolwiek zaburzenia w ich pracy szybko odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym się zajmuje endokrynolog,
 • jakie choroby najczęściej diagnozuje i leczy,
 • jakie objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa.

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli m.in. przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, trzustki, nadnerczy jajników czy jąder.

Endokrynolog – czym się zajmuje?

Rozpoznawaniem oraz leczeniem zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego zajmuje się endokrynolog. W ramach diagnostyki zaburzeń hormonalnych endokrynolog zwykle przeprowadza z pacjentem wywiad i pyta o występujące objawy, przyjmowane leki, a także przebyte wcześniej choroby. Endokrynolog zleca wykonanie określonych badań – zarówno laboratoryjnych (np. badanie stężenia określonych hormonów we krwi), jak i obrazowych (USG tarczycy, USG jajników i jąder, MR przysadki, TK jamy brzusznej). Może również zlecić biopsję, czyli pobranie komórek z gruczołu i poddanie jej analizie histopatologicznej. Na podstawie uzyskanych wyników endokrynolog stawia diagnozę i dobiera odpowiednie metody leczenia.

Endokrynolog – co leczy?

Endokrynolog diagnozuje i leczy różne choroby i zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Zalicza się do nich m.in.:

 • niedoczynność tarczycy, najczęściej w przebiegu choroby Hashimoto,
 • nadczynność tarczycy,
 • guzy tarczycy,
 • choroby przysadki mózgowej, np. gruczolaki przysadki, niedoczynność i nadczynność
 • nadczynność i niedoczynność przytarczyc,
 • akromegalię,
 • chorobę Addisona,
 • chorobę Cushinga.

Konsultacje z endokrynologiem bywają konieczne w ramach diagnostyki i leczenia niepłodności oraz zaburzeń procesu dojrzewania, a także łysienia, hirsutyzmu czy trądziku.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa?

Istnieje wiele objawów sugerujących występowanie zaburzeń hormonalnych, które powinny skłonić do wizyty u endokrynologa. Jak zatem objawiają się najczęstsze choroby o podłożu endokrynologicznym?

 • Nadczynność tarczycy – objawy

Nadczynność tarczycy to schorzenie, w którego przebiegu tarczyca produkuje za dużo hormonów w odniesieniu do potrzeb organizmu. Do głównych objawów choroby zalicza się osłabienie siły mięśniowej, utratę masy ciała, wzmożoną potliwość, częste uczucie gorąca, rozdrażnienie i niepokój, kołatania serca, częste biegunki, wypadanie włosów i zaburzenia miesiączkowania.

 • Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy to choroba, w której przebiegu produkcja hormonów przez tarczycę jest zbyt niska w stosunku do potrzeb organizmu. Do jej objawów zalicza się przede wszystkim ciągłe zmęczenie i senność, uczucie zimna, przyrost masy ciała, częste zaparcia, nadmierną bladość i łuszczenie się skóry, niepłodność, zaburzenia pamięci, niskie ciśnienie tętnicze oraz pogorszenie nastroju (stany depresyjne).

 • Choroba Hashimoto – objawy

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, stopniowo niszczące gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów, czyli do niedoczynności tarczycy. Jego objawy to m.in. uczucie zmęczenia, uczucie zimna, problemy z koncentracją, bóle mięśni i stawów, przybieranie na wadze, bladość oraz obrzęk twarzy.

Jak widać, objawy chorób o podłożu endokrynologicznym mogą być bardzo różne – bywają mało charakterystyczne, dlatego nie zawsze od razu da się je połączyć z możliwymi zaburzeniami endokrynologicznymi. Zawsze jednak jakiekolwiek niepokojące symptomy warto konsultować ze specjalistami.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77782,choroba-hashimoto

https://www.mp.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://www.mp.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx