Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 sierpnia 2022

Kiedy warto się zgłosić do endokrynologa? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Lekarz wykonująca USG tarczycy pacjentce.

Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu hormonalnego, w skład którego wchodzą gruczoły wydzielania wewnętrznego, takie jak tarczyca, nadnercza czy trzustka. Jakiekolwiek zaburzenia w ich pracy szybko odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym się zajmuje endokrynolog,
 • jakie choroby najczęściej diagnozuje i leczy,
 • jakie objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa.

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielania wewnętrznego, czyli m.in. przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, trzustki, nadnerczy jajników czy jąder.

Endokrynolog – czym się zajmuje?

Rozpoznawaniem oraz leczeniem zaburzeń funkcjonowania układu hormonalnego zajmuje się endokrynolog. W ramach diagnostyki zaburzeń hormonalnych endokrynolog zwykle przeprowadza z pacjentem wywiad i pyta o występujące objawy, przyjmowane leki, a także przebyte wcześniej choroby. Endokrynolog zleca wykonanie określonych badań – zarówno laboratoryjnych (np. badanie stężenia określonych hormonów we krwi), jak i obrazowych (USG tarczycy, USG jajników i jąder, MR przysadki, TK jamy brzusznej). Może również zlecić biopsję, czyli pobranie komórek z gruczołu i poddanie jej analizie histopatologicznej. Na podstawie uzyskanych wyników endokrynolog stawia diagnozę i dobiera odpowiednie metody leczenia.

Endokrynolog – co leczy?

Endokrynolog diagnozuje i leczy różne choroby i zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Zalicza się do nich m.in.:

 • niedoczynność tarczycy, najczęściej w przebiegu choroby Hashimoto,
 • nadczynność tarczycy,
 • guzy tarczycy,
 • choroby przysadki mózgowej, np. gruczolaki przysadki, niedoczynność i nadczynność
 • nadczynność i niedoczynność przytarczyc,
 • akromegalię,
 • chorobę Addisona,
 • chorobę Cushinga.

Konsultacje z endokrynologiem bywają konieczne w ramach diagnostyki i leczenia niepłodności oraz zaburzeń procesu dojrzewania, a także łysienia, hirsutyzmu czy trądziku.

Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u endokrynologa?

Istnieje wiele objawów sugerujących występowanie zaburzeń hormonalnych, które powinny skłonić do wizyty u endokrynologa. Jak zatem objawiają się najczęstsze choroby o podłożu endokrynologicznym?

 • Nadczynność tarczycy – objawy

Nadczynność tarczycy to schorzenie, w którego przebiegu tarczyca produkuje za dużo hormonów w odniesieniu do potrzeb organizmu. Do głównych objawów choroby zalicza się osłabienie siły mięśniowej, utratę masy ciała, wzmożoną potliwość, częste uczucie gorąca, rozdrażnienie i niepokój, kołatania serca, częste biegunki, wypadanie włosów i zaburzenia miesiączkowania.

 • Niedoczynność tarczycy – objawy

Niedoczynność tarczycy to choroba, w której przebiegu produkcja hormonów przez tarczycę jest zbyt niska w stosunku do potrzeb organizmu. Do jej objawów zalicza się przede wszystkim ciągłe zmęczenie i senność, uczucie zimna, przyrost masy ciała, częste zaparcia, nadmierną bladość i łuszczenie się skóry, niepłodność, zaburzenia pamięci, niskie ciśnienie tętnicze oraz pogorszenie nastroju (stany depresyjne).

 • Choroba Hashimoto – objawy

Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, stopniowo niszczące gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów, czyli do niedoczynności tarczycy. Jego objawy to m.in. uczucie zmęczenia, uczucie zimna, problemy z koncentracją, bóle mięśni i stawów, przybieranie na wadze, bladość oraz obrzęk twarzy.

Jak widać, objawy chorób o podłożu endokrynologicznym mogą być bardzo różne – bywają mało charakterystyczne, dlatego nie zawsze od razu da się je połączyć z możliwymi zaburzeniami endokrynologicznymi. Zawsze jednak jakiekolwiek niepokojące symptomy warto konsultować ze specjalistami.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77782,choroba-hashimoto

https://www.mp.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://www.mp.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx