Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Jak rozliczać pracownika z Ukrainy pracującego w Polsce?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat niewątpliwie zwiększyła się liczba pracowników z Ukrainy, którzy chcieli podjąć pracę w swoim zawodzie w Polsce. Choć liczba ta z roku na rok jest coraz większa niektórzy właściciele przedsiębiorstw w Polsce mogę nie wiedzieć w jaki sposób należy poprawnie rozliczać pracownika z Ukrainy. Warto zatem wiedzieć jakie dokładnie kryteria oraz zasady obowiązują podczas rozliczania pracowników z Ukrainy o różnym statusie osiedleńczym.

Jakie dokumenty będą niezbędne przy rozliczaniu Ukraińców?

Polska posiada około 90 osobnych umów dotyczących unikania tzw. „podwójnego opodatkowania”. W praktyce oznacza to, iż żaden pracownik, który świadczy swoje usługi nie będzie musiał płacić podwójnego podatku dochodowego w swoim kraju jak i w kraju, gdzie aktualnie wybrana osoba pracuje. To gwarantuje z kolei brak konieczności dwukrotnego składania dokumentów w celu rozliczenia się z podatku dochodowego w Polsce jak i na Ukrainie.

Jednak polskie prawo wymaga kilku dokumentów, które są niezbędne by poprawnie zatrudnić oraz rozliczyć pracownika z Ukrainy z osiągniętego w wybranym roku podatkowym dochodu. Pierwszym z wymaganych dokumentów jest IFT-1/IFT-1R, czyli informacja dla Urzędu Skarbowego o osiągniętym przez wybraną osobę fizyczną dochodzie, która nie posiada stałego adresu zamieszkania na terenie Polski. Drugim niezbędnym dokumentem jest PIT-11. Jest to standardowy dokument urzędowy, który wybrana osoba składa do Urzędu Skarbowego w celu poinformowania o osiągniętych dochodach oraz pobranych zaliczkach na poczet podatku dochodowego z wynagrodzenia pracownika.

W jaki sposób rozliczyć podatek dochodowy za pracownika z Ukrainy?

W zależności od miejsca zamieszkania oraz rodzaju wykonywanej pracy pracownicy z Ukrainy, wedle polskich przepisów prawa, mogą osiągać status rezydenta lub nierezydenta podatkowego. To właśnie od podanego rodzaju statusu zależy w jaki sposób obywatel Ukrainy zostanie rozliczony przez Urząd Skarbowy. Oba statusy nieco różnią się od siebie zatem warto poznać co pod względem rozliczenia się z podatku dochodowego oznaczają oba statusy.

Status rezydenta podatkowego podlega przede wszystkim niczym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu osobie przebywającej w Polsce. W praktyce oznacza to, iż opodatkowaniu podlegają wszystkie osiągnięte w danym roku podatkowym dochody pracownika z Ukrainy bez względu na to jakie jest ich legalne źródło pochodzenia. By stać się rezydentem podatkowym należy przez minimum 183 dni w roku przebywać na terenie Polski oraz posiadać tutaj adres zamieszkania lub prowadzić swoje interesy gospodarcze lub sprawy osobiste.

Inaczej sprawa wygląda dla Ukraińców, którzy posiadają status nierezydenta podatkowego w Polsce. Zazwyczaj takie osoby nie posiadają stały a jedynie tymczasowy adres zamieszkania w Polsce i podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W takiej sytuacji opodatkować można jedynie dochody wykonywane na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy czy też dochody osiągane w wybranym roku podatkowym z prowadzenia działalności gospodarczej.

 Więcej informacji znajdziecie na: https://atlaswork.pl/

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx