Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Licytacje komornicze – gdzie szukać, czy warto brać udział?

Trzeba przyznać, że komornik sądowy to osoba, która cieszy się raczej kiepskim zaufaniem społecznym. Dlatego też wiele związanych z nim tematów staramy się omijać – w myśl powszechnie przyjętej zasady: najlepiej nie mieć do czynienia z komornikiem. A jednak warto zainteresować się jego pracą, mimo tego, że nie mamy na koncie długów. Warto choćby rzucić okiem na licytacje komornicze. Co to takiego, gdzie ich szukać i czy są opłacalne?

Komornik sądowy – co może zająć dłużnikowi?

W długim procesie, mającym na celu ściągnięcie zadłużenia, zajęcie mienia przez komornika sądowego to jeden z ostatnich etapów. Po kontaktach windykatora i wezwaniach do uregulowania należności, komornik sądowy ma prawo zająć własność dłużnika. Mogą być to zarówno nieruchomości jak i ruchomości, przy czym komornik sądowy może zabrać… praktycznie wszystko. Od gruntów i domów, po samochody, elektronikę, meble itd. W świetle prawa komornik sądowy nie może nam odebrać jedynie przedmiotów pierwszego kontaktu codziennego użytku oraz zapasów pożywienia na miesiąc.

Licytacje komornicze

Po co komornikowi sądowemu przedmioty należące do dłużnika? Są one wykorzystywane jako przedmiot aukcji komorniczych, dzięki którym komornik sądowy może odzyskać pieniądze dłużnika. Licytacje komornicze są popularne i sporo ludzi na bieżąco obserwuje ich przebieg. Dlaczego? Otóż aukcje komornicze potrafią dotyczyć bardzo pożądanych i interesujących rzeczy, w tym samochodów czy nieruchomości. Bywa i tak, że przedmiot aukcji komorniczej wystawiony jest za cenę wywoławczą, która jest sporo niższa od ceny rynkowej. Bywa więc, że to bardzo dobra okazja. Część informacji w artykule zaczerpniętych zostało ze strony komornika sądowego z Kalisza – www.komornik-bielan.pl.

Gdzie szukać licytacji komorniczych?

Komornik sądowy musi opublikować swoje aukcje komornicze w budynku sądu oraz w budynku urzędu gminy. To tyle, jeśli chodzi o formalności. Zwykle licytacje komornicze trafiają także na oficjalną stronę www Krajowej Rady Komorniczej, skąd można w łatwy sposób wyszukać różnorakie aukcje, w zależności od miasta lub województwa. Dla komornika sądowego głównym celem jest spieniężenie zajętego mienia, dlatego też stara się on trafić do możliwie największego grona zainteresowanych. Aukcje komornicze znajdziemy więc także na prywatnej stronie internetowej komornika sądowego, jak również w lokalnej prasie.

Czy warto brać udział w licytacji komorniczej?

To kwestia bardzo względna. Zwykle cena wywoławcza zachęca i wydaje się okazją. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy przystępujący do licytacji komorniczej musi wnieść opłatę, która wynosi około 10% wartości licytowanego przedmiotu. Wadium jest zwracane osobie, która nie wygrała aukcji komorniczej. Zwycięzca zaś ma odjętą wielkość wadium od ostatecznej ceny przedmiotu licytacji. Wadium jest zabezpieczeniem dla komornika sądowego na wypadek, gdyby zwycięzca licytacji komorniczej zwlekał z płatnością lub podpisaniem umowy.

Ogólnie przyjęło się, że licytacje komornicze są opłacalne. Trzeba jednak bardzo dokładnie prześledzić szczegóły danego ogłoszenia – w przypadku nieruchomości może na przykład chodzić o częściowe nabycie własności.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx