Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 maja 2024

Niezbędne elementy przyłącza domowego

Podczas podłączania domu do sieci wodociągowej dysponent sieci instaluje tylko część armatury. Resztę, która znajduje się na naszym terenie, musimy wykonać sami. Poza rurami będą nam do tego potrzebne niezbędne elementy armatury wodociągowej, bez których instalacja nie może funkcjonować.

Jakie to elementy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Licznik wody (wodomierz)

Pierwszą i najważniejszą częścią instalacji jest wodomierz. Bez niego nasze przyłącze nie zostanie odebrane przez hydraulika, przez co nie będziemy mogli ubiegać się o podłączenie wody.

Licznik, w zależności od warunków, umieszczamy w budynku (zwykle w piwnicy) lub w zewnętrznej studzience. Istotne jest również to, aby został zainstalowany w sposób, który pozwala na bezproblemową wymianę plomb oraz zamykanie strumienia wody za pomocą zaworów przelotowych przed i za licznikiem.

Jeśli zaś chodzi o parametry wodomierza, dobieramy je w zależności od intensywności przepływu.

Zawór antyskażeniowy

Równie istotnym elementem przyłącza domowego jest zawór antyskażeniowy. Jego rola polega na tym, że chroni przed zwrotnym przepływem wody, które może się zdarzyć podczas zaniku ciśnienia. Podobny efekt czasem wywołuje dodatkowe zasilanie z prywatnej studni.

Nawiertka z opaską

Samo podłączenie wykonujemy za pomocą nawiertki z opaską. Dzięki niej nie ma potrzeby spuszczania wody z sieci podczas montażu intalacji. Odpowiednie nawiertki znajdziemy na stronie http://anwod.com.pl/oferta/nawiertki-przylaczeniowe/zasuwa-z-opaska-na-rury-pcv-pe.

Reduktor ciśnienia

Są sytuacje, w których konieczne będzie zamontowanie reduktora ciśnienia. Przyda się przede wszystkim w miejscach, gdzie ukształtowanie terenu powoduje duże skoki wysokości. Wtedy przepływ wody do niżej położonych instalacji wzmacnia się poprzez hydrostatyczny napór.

Reduktor ciśnienia przeciwdziała tej tendencji.

Zbiornik ciśnieniowy

Jeśli posiadamy własną studnię, będziemy potrzebowali odpowiedniego zbiornika ciśnieniowego. Mamy do wyboru dwa modele:

  • przeponowy,
  • z bezpośrednim kontaktem wody i powietrza.

Jeśli zaś chodzi o pojemność, dostosowujemy ją do przewidywanego zużycia wody.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx