Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

31 maja 2024

Cukier inwertowany i jego wykorzystanie w napojach izotonicznych

Słodycz to jeden z pierwszych smaków, jakie jesteśmy w stanie rozpoznać – i to od momentu narodzin. Nic więc dziwnego, że cukier zajmuje w naszej diecie tak ważne miejsce. Szczególny jego rodzaj stanowi cukier inwertowany. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie posiada on właściwości. Podpowiadamy również, jak wpływa on na nasze zdrowie oraz jak stworzyć go samodzielnie w domu.

Słodycz to jeden z pierwszych smaków, jakie jesteśmy w stanie rozpoznać – i to od momentu narodzin. Nic więc dziwnego, że cukier zajmuje w naszej diecie tak ważne miejsce. Szczególny jego rodzaj stanowi cukier inwertowany. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie posiada on właściwości. Podpowiadamy również, jak wpływa on na nasze zdrowie oraz jak stworzyć go samodzielnie w domu.

Cukier inwertowany – co to?

Zastanawiasz się nad tym, co to jest cukier inwertowany? Mimo niełatwej z pozoru nazwy nie ma się jednak czego obawiać – nazwa ta wzięła się od właściwości fizycznych jego roztworu. Po przepuszczeniu przez uzyskaną ciecz spolaryzowanego światła uzyska się bowiem odwrotny kierunek polaryzacji. Zjawisko to nazywa się inwersją. Cukier inwertowany to zwykła sacharoza, którą poddano wcześniejszej obróbce chemicznej. Jest to wiec rodzaj dwucukru, który w wyniku wiązania glikozydowego składa się z glukozy i fruktozy. Cukier ten następnie poddawany jest obróbce (np. hydrolizie sacharozy), która polega na rozerwaniu wiązania pomiędzy tymi dwoma cukrami prostymi. Proces ten nie jest również zbytnio skomplikowany. Polega on bowiem na rozpuszczeniu cukru w wodzie oraz dodaniu elementu o właściwościach kwasowych, które wspomogą hydrolizę. Następnie wystarczy to zagotować, czego efektem jest cukier inwertowany.

Cukier inwertowany i jego właściwości

Pod kilkoma względami cukier inwertowany różni się od zwykłej sacharozy. Ze względu na to, iż w jego składzie znajduje się także fruktoza – jest on nieco słodszy w smaku. Dodatkowo jest on również bardziej higroskopijny. Oznacza to, że jest podatny na wchłanianie wilgoci. Z tego tez względu jest on niezastąpiony w trakcie pieczenia. W przeciwieństwie do sacharozy nie ulega on również tak intensywnej krystalizacji. Pod względem kalorii ma on ich jednak tyle samo, co zwykły cukier.

Cukier inwertowany a zdrowie

Cukier inwertowany składa się z sacharozy i fruktozy. Spożywany w umiarze nie stanowi on zatem zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka. Po jego spożyciu wzrasta poziom cukru we krwi, co nie jest groźne. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt duże jego ilości mogą stać się przyczyną nadwagi, próchnicy, cukrzycy oraz innych chorób cywilizacyjnych.

Cukier inwertowany i jego zastosowanie

Ze względu na wysokie właściwości higroskopijne, cukier inwertowany jest ulubionym cukrem piekarzy i cukierników. Po dodaniu do wypieków sprawia on bowiem, że stają się one bardziej puszyste. Często stosuje się go także przy produkcji powideł, dżemów, marmolad, galaretek, syropów, alkoholi itp. Może być również używany do produkcji sztucznego syropu klonowego. Ze względu na swoje właściwości cukier ten często stosowany jest również przez pszczelarzy – jako pokarm dla pszczół. W sklepach jest on dostępny jako pasta bądź syrop cukru inwertowanego. W porównaniu do zwykłego cukru jest on jednak droższy.

Cukier inwertowany w napojach izotonicznych

Ze względu na swoje właściwości, syrop cukry inwertowanego często stosowany jest w napojach izotonicznych. Dzięki dobrej rozpuszczalności i nikłej krystalizacji nie rozwarstwia się w napoju, umożliwiając uzyskanie idealnie przejrzystego płynu. W napojach izotonicznych bardzo ważnym jest użycie cukrów prostych, które w szybki sposób wchłaniają się do organizmu sportowca. Dlatego właśnie syrop cukry inwertowanego sprawdzi się w przypadku izotoników idealnie. Składa się bowiem z wolnej glukozy i fruktozy, która wchłania się dużo szybciej niż sacharoza występująca w zwykłym, białym cukrze. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx