Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia – kiedy jest wymagana?

Każda planowana inwestycja, która może mieć wpływ na środowisko, wymaga stworzenia karty inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia. Dokument ten zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zarówno samej inwestycji, jak i o czynnikach, które potencjalnie będą oddziaływać na stan otaczającej przyrody. Kiedy karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia jest wymagana i co powinno się w niej znaleźć?

Kiedy warta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia jest wymagana?

To, czy karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia jest wymagana, zależy od rodzaju inwestycji. Co ważne, są one podzielone na te, które zawsze znacząco oddziałują na środowisko, i te, które mogą potencjalnie wpływać na środowisko. Co znajduje się na liście? Karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia będzie nam potrzebna w przypadku budowy domu, szczególnie na obszarach Natura 2000, kiedy planujemy założenie farmy fotowoltaicznej, wybudowanie skupu złomu, hali przemysłowej lub magazynu oraz stacji paliw. W każdym z tych przypadków karta inwentaryzacyjna będzie niezbędna. Dokument musimy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

Co musi zawierać karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia?

KIP to bardzo obszerny i szczegółowy dokument. Zawiera nie tylko podstawowe informacje o samej inwestycji, ale także o czynnikach, które mogą mieć wpływ na stan środowiska naturalnego. Co więc dokładnie znajduje się w karcie inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia? Przede wszystkim musimy zawrzeć informację o rodzaju planowanej inwestycji. Tutaj umieszcza się jej cechy, skalę oraz dokładne usytuowanie przedsięwzięcia. Następnie określa się powierzchnię zajmowanej nieruchomości oraz tymczasowego obiektu budowlanego. Niezwykle ważny jest także rodzaj technologii, który zamierzamy wykorzystać przy budowie inwestycji. Co ważne, na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Do KIP trzeba przeprowadzić bilans surowców oraz materiałów, które zostaną zużyte przy produkcji. W tym uwzględnia się paliwo, wodę oraz energię. Bardzo ważnym elementem karty inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia jest także informacja o rozwiązaniach chroniących środowisko, które zamierzamy zastosować.

Kto przygotowuje kartę inwentaryzacyjną przedsięwzięcia?

Ustawa nie nakłada wymogów, kto może sporządzać kartę inwentaryzacyjną przedsięwzięcia. Jednak na zdrowy rozsądek możemy założyć, że jest to zadanie dla specjalistów. Dlatego po wykonanie KIP warto zgłosić się do osób wykwalifikowanych w tym kierunku. Najczęściej jest to grupa specjalistów z kilku dziedzin. Co więcej, jeżeli zależy nam na czasie, to musimy wiedzieć, że żeby karta została przyjęta, musi zawierać wszystkie niezbędne informacje.

Artykuł powstał przy współpracy z AvesNature (avesnature.com.pl) – ekspertami od środowiska, którym możesz zlecić opracowanie karty inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx