Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 kwietnia 2024

Kompresor śrubowy – co warto o nim wiedzieć?

Sprężarka śrubowa jest urządzeniem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, jego zastosowanie w znacznym stopniu umożliwia skrócenie wykonywanych prac. Głównym zadaniem urządzenia jest sprężanie powietrza, które jest następnie wykorzystywane do napędzania urządzeń. Zasada działania kompresora śrubowego jest prosta, ale zupełnie inna niż tradycyjnego kompresora tłokowego. W środku urządzenia znajdują się dwie śruby, obracające się w przeciwnych kierunkach i następuje pomiędzy nimi sprzężenie powietrza.

Kompresor śrubowy – zalety tego typu rozwiązania

Nowoczesne kompresory śrubowe są dostępne w dwóch wariantach:

  • śrubowy olejowy, olej schładza działanie urządzenia i przedłuża mu życie, kompresor taki rzadko ulega awariom i może być wykorzystywany 24 godziny na dobę,
  • śrubowy bezolejowy, do jego pracy wykorzystywana jest woda, eliminuje w znacznym stopniu ryzyko zabrudzenia, ale nie może być stosowany bez przerwy.

Urządzenie tego typu charakteryzuje się licznymi zaletami w porównaniu do swojego tłokowego odpowiednika. Kompresory wykorzystywane w przemyśle do tej pory pracowały bardzo głośno, popularność sprężarek śrubowych umożliwiła znaczące polepszenie komfortu pracy. Pracują one przy zastosowaniu niskich wibracji, które nie generują tyle hałasu jak sprężarki tłokowe. Są urządzeniami, które nie są kosztowne w eksploatacji, ponieważ nie zużywają tyle energii elektrycznej niż inne rozwiązania. Zużywają również mniej oleju, ich prosta konstrukcja jest mało awaryjna.

Kompresor śrubowy – zastosowanie

Sprężarki śrubowe są szeroko wykorzystywane w przemyśle, wydmuchiwane przez nie powietrze pod ciśnieniem generuje siłę, która napędza inne maszyny. W efekcie można uzyskać spore oszczędności. Stosowane są np. w pociągach, które są zasilane energią elektryczną. Wykorzystywane w tym wypadku kompresory śrubowe olejowe zabiegają powstawaniu przetarć w układzie hamulcowym. Praca na budowach nie pozwala na zbudowanie instalacji wokół sprężarki, w takim wypadku sprawdź możliwość wykorzystania sprężarek mobilnych, które można przeprowadzać w różne miejsca. Tutaj dowiesz się więcej na temat kompresorów

Kompresor śrubowy – kiedy warto go używać?

W sytuacji, kiedy urządzenie będzie wykorzystywane sporadycznie, np. do dokręcenia śrub samochodowych, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie kompresora tłokowego. Kiedy praca ma mieć charakter ciągły i intensywny, dobrym wyborem będzie kompresor śrubowy. Sprężone powietrze jest również dużo bardziej efektywne, kiedy jest konieczność zastosowania urządzeń wyjątkowo precyzyjnych, napęd elektryczny w takim wypadku jest mniej wydajny.

Właściwa konserwacja

Kompresor śrubowy jest urządzeniem mało problematycznym, ale tylko w sytuacji, kiedy jest regularnie konserwowany oraz sprawdzany pod względem poprawności działania. Konserwacja kompresorów polega na zadbaniu o właściwą ilość oleju w sprężarce. Szczegóły postępowania z konkretnym modelem sprężarki są zawarte w instrukcji obsługi urządzenia.

Urządzenie typu kompresor śrubowy sprawdzi się idealnie w każdej firmie przemysłowej. Przy odpowiedniej konserwacji jest to urządzenie bezproblemowe i tanie w utrzymaniu i naprawie.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx