Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

PIT-36, PIT-36L dla firm oraz PIT-38 dla osób fizycznych

Rozliczenia w formie PIT-36 oraz PIT-36L dokonują firmy funkcjonujące w formie działalności gospodarczej, w zależności od tego w jaki sposób jest opodatkowana firma, rozliczenie jest różne i trzeba wypełnić różne formularze. Są to PIT-36 oraz PIT-36L. Przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, którą deklarację wybrać, dlatego poniższy tekst przychodzi z pomocą.

PIT-36 dla kogo jest dedykowany?

PIT-36 wybierają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą pozarolniczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy równoczesnym wdrożeniu skali podatkowej, także jeżeli właściciel firmy korzysta z kredytu podatkowego lub również rozlicza się w ciągu kolejnych pięciu lat od momentu, gdy skorzystał z kredytu podatkowego. Z PIT-36 korzystają działy produkcji rolniczej, które płacą podatek na ogólnych zasadach i deklarują korzystanie ze skali podatkowej

PIT-36 powinni złożyć podatnicy, uzyskujący przychody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu, jak również innych umów o takim samym charakterze rozliczające się na zasadach ogólnych. Deklarację składają podatnicy uzyskujący przychody ze źródeł krajowych, którzy zobowiązali się do samodzielnego opłacania zaliczki na podatek, a także z przychodów zagranicznych, w których nie pośredniczyli polscy płatnicy. PIT-36 powinni złożyć opiekunowie prawni dzieci nieletnich oraz uczących się. Wszyscy ci, którzy mają dochód z innych źródeł opodatkowanych na ogólnych zasadach wraz z zastosowaniem skali podatkowej, od której płatnik, ani podatnik w ciągu danego roku rozliczeniowego nie musiał odprowadzać zaliczek na podatek.

PIT-36L dla kogo jest dedykowany?

PIT-36L służy do liniowej formy rozliczania deklaracji PIT-36 i dotyczy osób prowadzących działalność opartą na podatku liniowym.

Z zasady i z urzędu dochody opodatkowane są na podstawie ogólnych przepisów, czyli tak zwanej skali podatkowej. Oznacza to, że korzystanie z podatku liniowego jest możliwe tylko  wówczas, gdy podatnik zdeklaruje konkretną formę opodatkowania.

Jeśli działalność gospodarcza jest otwierana po raz pierwszy w danym roku podatkowym, to przedsiębiorca powinien wybrać formę opodatkowania już na początku swej działalności i zrobić to we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1, pod warunkiem, że nie będzie więcej świadczył żadnych usług dla byłego pracodawcy. W przypadku, gdy jest inaczej zmiana opodatkowania nie będzie możliwa w trakcie roku podatkowego, a czas na decyzję o zmianie jest dokładnie określony w przepisach.

Rozliczenie ryczałtem należy wcześniej zgłosić w urzędzie skarbowym. Ta forma rozliczenia jest prostsza od rozliczenia na zasadach ogólnych, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach, że nie zawsze jest dostępna i niekoniecznie może być opłacalna. Z PIT-36L mogą skorzystać również osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, pod warunkiem, że uzyskiwały przychód z wymienionych powyżej źródeł.

PIT-38 dla osób fizycznych

PIT-38 jest dedykowany dla podatnika, który uzyskał przychód kapitałowy, czyli z odpłatnego zbycia. Z tej formy rozliczenia można skorzystać, gdy sprzedaliśmy papiery wartościowe, lub nastąpiła sprzedaż krótka na giełdzie, pożyczonych papierów wartościowych, rozliczamy także w deklaracji PIT-38 dochody instrumentów finansowych i realizacji praw wynikających ze sprzedaży, w tej formie rozliczamy także zbycie kryptowaluty, czyli waluty wirtualnej.

Obowiązek rozliczenia w PIT-38 ciąży także na podatnikach, którzy przejęli udziały w spółkach w zamian za inwestycję niepieniężną.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx