Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Nowoczesne budownictwo, czyli bloczki betonowe – jakie jest ich zastosowanie?

W dzisiejszych czasach branża budowlana również prężnie się rozwija, a producenci materiałów budowlanych decydują się na wykorzystywanie nowoczesnych technologii do ich produkcji. Ciekawą opcją jest tzw. budownictwo systemowe, które opiera się na wykorzystywaniu gotowych elementów w postaci betonowych bloczków. Te są niezwykle wytrzymałe, pozwalają na tworzenie stabilnych konstrukcji, a cena ich zakupu jest stosunkowo niska. Sprawdź, jak możesz wykorzystać bloczki betonowe w praktyce!

Chcesz wiedzieć, co może być dobrą alternatywą dla tradycyjnych cegieł oraz wylewek? Ciekawą opcją jest bloczek betonowy, który kupisz praktycznie w każdym dobrym składzie budowlanym. Jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany materiał ze względu na brak konieczności stosowania wysokich szalunków oraz niską cenę zakupu. Sama specyfika bloczków jest interesująca, ale więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Bloczek betonowy – co to takiego?

Jeśli chodzi o specyfikację bloczków betonowych – te dostępne są najczęściej w kształcie prostopadłościanu. Firmy zajmujące się tworzeniem materiałów budowlanych wytwarzają je z mieszanki cementu, piaski oraz żwiru. Dzięki temu bloczek betonowy fundamentowy jest wytrzymały i ma wiele zastosowań. Cechy charakterystyczne, jakimi wyróżniają się bloczki betonowe, to:

  • wysoki poziom odporności na zgniatanie oraz zmienne warunki atmosferyczne,
  • wiele wymiarów i kształtów do wyboru,
  • niski poziom absorpcji wody,
  • niska cena zakupu,
  • wielofunkcyjność.

To tylko podstawowe kwestie, które sprawiają, że blok betonowy jest obecnie najchętniej wybieranym materiałem budowlanym. Minusem bloczków może okazać się ich waga, która w przypadku pojedynczego elementu wynosi średnio 30 kilogramów.

Bloczki betonowe – zastosowanie w praktyce

Jeśli chodzi o bloczek betonowy wymiary mogą być różne i to bardzo mocno wpływa na ich zastosowanie. Te mniejsze o rozmiarach np. 38x24x12 cm stosuje się do wznoszenia ścian fundamentowych. Nieco większe bloki betonowe w budownictwie sprawdzają się do tworzenia zasieków murów oporowych dla hal magazynowych i innych wielkopowierzchniowych konstrukcji. Warto dodać, że bloczki fundamentowe mają szereg zastosowań nie tylko w przypadku wznoszenia konstrukcji mieszkalnych. Te doskonale nadają się jako podłoża dla tarasów drewnianych, altanek oraz budowy piwnic i garaży.

Ile kosztują bloczki betonowe?

Na koszt zakupu bloczków betonowych składa się wiele innych czynników. Sam materiał to wydatek od 2 do nawet 200 złotych w zależności od wymiaru bloczka. Te najmniejsze są najtańsze, ale mają zupełnie inne zastosowanie i są znacznie mniej wytrzymałe, aniżeli te wielkoformatowe. Do kosztów zakupu bloczków dolicz także cenę dostawy – najczęściej
1 zł za 1 kilometr trasy. Dodatkowo płatny będzie też rozładunek, a to najczęściej wydatek
50-100 złotych za jeden transport. Porównując jednak całkowite koszty związane z zakupem bloczków betonowych w stosunku do innych materiałów budowlanych jest to zdecydowanie najlepsza i najtańsza opcja.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx