Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 czerwca 2024

Ograniczanie liczebność kleszczy

Kleszcze mogą być groźne przez cały rok

Nieprawdą jest, że kleszcze niebezpieczne są jedynie w okresie wiosennym oraz letnim, te niewielkie pajączki swoją aktywność rozpoczynają, kiedy temperatura gleby osiągnie ponad 5 stopni Celsjusza. Możemy więc mieć z nimi do czynienia nawet w cieplejsze, grudniowe dni. Kleszcze mogą być bardzo groźne nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Czasami stosowanie repelentów nie wystarczy, abyśmy byli dokładnie chronieni przed skutkami bytowania na naszej skórze tych szkodliwych owadów.

Niebezpieczne owady w naszym otoczeniu

W naszych ogrodach oraz w miejskich parkach najczęściej spotykanym gatunkiem rodziny kleszczowatych jest kleszcz pospolity. Ten niepozorny owad o brązowej barwie jest bardzo groźny, gdyż jego ukąszenie może skończyć się groźną i przewlekłą chorobą, jaką jest borelioza. Kleszcze powodują również wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. Dane są alarmujące, ponieważ każdego roku coraz więcej osób zapada na boreliozę. Jest to choroba, którą bardzo trudno jest wyleczyć, może atakować wiele układów w ciele człowieka, wyniszcza system nerwowy oraz mięśniowy. Obecnie nie ma właściwej profilaktyki, która chroni nas w stu procentach przed zakażeniem. Limitować należy spacery po lasach, w których występują zakażone osobniki oraz ograniczać liczebność insektów. Zmniejszając liczebność kleszczy zmniejszamy prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami odkleszczowymi.

Zwalczanie kleszczy w miastach i w ogrodach przydomowych

Coraz więcej miast decyduje się na stosowanie oprysków w parkach oraz w miejscach użyteczności publicznej. Zwalczanie kleszczy przyczynia się do spadku ich liczebności. Mieszkańcy miast, w których odbywają się regularne opryski przeciwko groźnym pajęczakom są spokojniejsi, do lekarzy zgłasza się też mniej osób z ugryzieniami. Również powinniśmy zadbać o bezpieczną przestrzeń w naszym ogrodzie, zwłaszcza kiedy bawią się tam dzieci oraz zwierzęta domowe. W tym celu warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się eliminowaniem uciążliwych szkodników, na przykład – edddrobak.pl. Obecne istnieją dwie metody ograniczania liczebności insektów – zamgławianie oraz oprysk. Samodzielnie wykonany zabieg może być nieskuteczny i zagrażać naszemu zdrowiu. Musimy też pamiętać o prewencji dla pszczół, właściwie przeprowadzony zabieg odbywa się w godzinach wieczornych lub nocnych, kiedy pszczoły kończą swój oblot. Preparaty, które stosowane są do zwalczania kleszczy są bezpieczne dla człowieka oraz dla zwierząt. Preparaty powinny być stosowane przemiennie, ponieważ rotacja insektycydów eliminuje zjawisko powstawania odporności wśród kolejnych pokoleń owadów. Aby zabieg był skuteczny należy go powtarzać, nawet w miesiącach, kiedy zagrożenie kleszczami jest mniejsze. Środek, który stosujemy działa kontaktowo, czyli po zetknięciu z powierzchnią oskórka owada. Z racji tego, że owady te są nieuskrzydlone i nie przemieszczają się tak swobodnie, jak owady latające – zabieg wykaże się skutecznością na dłuższy okres.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx