Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 czerwca 2024

Odzyskiwanie danych – jak skutecznie przywrócić swoje cenne dane?

Odzyskiwanie danych

Jest to działanie, polegające na przywróceniu utraconych danych do pierwotnej struktury zapisu. W dzisiejszych czasach odzyskiwanie danych jest jedną z dziedzin informatyki. Jest to jednak skomplikowany proces, wymagający szerokiej wiedzy z zakresu takich nauk jak elektronika, programowanie, automatyka, kryptologia oraz znajomości działania systemów bazodanowych.

Dane można utracić wskutek uszkodzeń logicznych, bądź fizycznych nośnika na którym były one składowane.

Uszkodzenia logiczne

W przypadku uszkodzeń logicznych nośnik danych pozostaje sprawny. W tego typu uszkodzeniach dochodzi do naruszenia integralności struktury logicznej informacji przechowywanych na nośniku. Są one spowodowane najczęściej wirusami, błędami w oprogramowaniu, ale także skokami napięcia elektrycznego. Do przyczyn uszkodzeń logicznych zaliczyć należy także błędy ludzkie np. nieumyślne skasowanie plików, sformatowanie nośnika lub niewłaściwy użytek narzędzi do zarządzania dyskami i partycjami.

Uszkodzenia fizyczne

Tego typu uszkodzenia są zwykle poważniejsze, a co za tym idzie w ich przypadku trudniej odzyskać utracone dane. Uszkodzeniu ulegają tutaj przede wszystkim elementy mechaniczne nośnika np. głowica czy silnik dysku twardego. W innych przypadkach zniszczeniu ulegają układy elektroniczne.

Miejsca przechowywania danych

  • dyski twarde
  • dyski SSD
  • karty pamięci (flash, SD, MMC)
  • pendrive
  • dyski połączone w macierze RAID
  • serwery

Tworzenie kopii zapasowych

Najlepszym rozwiązaniem w celu zabezpieczenia danych przed ich utratą jest tworzenie regularnych kopii zapasowych. W przypadku korzystania z komputera osobistego dobrym rozwiązaniem jest tworzenie backupu na zewnętrzynym nośniku danych np. na dysku USB lub płycie CD lub DVD. Najprostszym aczkolwiek najmniej bezpiecznym rozwiązaniem jest zapisywanie kopii bezpieczeństwa na osobnej partycji tego samego dysku. Pomaga to uchronić przed utratą informacji tylko na skutek błędu logicznego. Zaleca się nie trzymać ważnych danych na partycji systemowej (tam gdzie jest zainstalowany system operacyjny), gdyż jest to miejsce najbardziej podatne na uszkodzenia logiczne.

Laboratorium All Data Recovery z Warszawy

Przydarzyła Ci się jedna z usterek opisanych powyżej i utraciłeś swoje cenne dane? Nie musisz się obawiać. Masz jakieś 90% szansy, że utracone informacje zostaną przywrócone. W tym celu możesz zgłosić się do jednego ze specjalistycznych serwisów zajmujących się odzyskiwaniem danych. Najlepiej jest wybrać profesjonalne miejsce, gdyż wtedy masz pewność co fachowej pomocy.

Dlatego polecamy laboratorium All Data Recovery z Warszawy. Jest to miejsce, gdzie Twoim problemem zajmą się profesjonalni fachowcy. Ponadto serwis ten oferuje bezpłatną wycenę.