Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon komórkowy?

Kupno pierwszego telefonu dla dziecka to wyzwanie dla rodziców i często źródło wielu wątpliwości. Choć widok małego brzdąca przed ekranem smartfona nie dziwi już nikogo, wciąż zastanawiamy się, kiedy jest najlepszy moment, aby smyk dostał do dyspozycji własny sprzęt. Jedno jest pewne – w erze elektroniki nie da się i raczej nie należy chronić dziecka przed technologią. Warto jednak oswajać je z nią stopniowo. Dotyczy to także kwestii zakupu pierwszego telefonu komórkowego.

Pierwsza klasa i nowa rzeczywistość

Z kupnem pierwszego telefonu komórkowego wielu rodziców czeka do czasu, kiedy dziecko pójdzie do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Pojawia się wtedy potrzeba kontaktu z pociechą, choćby podczas powrotów do domu, spotkań ze szkolnymi znajomymi czy odrabiania lekcji pod nieobecność pracujących rodziców. Możliwość rozmowy z rodzicem daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa i uspokaja w trudnych czy nowych sytuacjach. Także rodzic czuje się spokojniejszy, gdy ma pewność, że u dziecka wszystko w porządku.

Czy można dać dziecku telefon wcześniej? Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Zastanów się jednak, czy Twoja pociecha jest wystarczająco samodzielna i odpowiedzialna, aby bez obaw powierzyć jej często nietani sprzęt elektroniczny. Pomyśl również nad tym, czy faktycznie jest to konieczne. Trudno by maluchowi stało się coś złego, jeśli codziennie odprowadzasz go i odbierasz z przedszkola. Miej też na uwadze fakt, że dawanie maluchowi telefonu do ręki wiąże się często z uzależnieniem od gier bądź bajek, z pozoru nieszkodliwych, aczkolwiek mających wpływ na jego rozwój.

Swego rodzaju „przepustką” do świata z własnym telefonem w ręku często jest także uroczystość Komunii Świętej. Dziecko często otrzymuje telefon w prezencie i niejednokrotnie jest to nowoczesny model smartfona. I tę decyzję warto dobrze przemyśleć. Dziewięciolatek jest już zazwyczaj gotowy na posiadanie własnego telefonu komórkowego. Czy faktycznie jest mu jednak potrzebny ultranowoczesny smartfon? Zastanowimy się nad tym za chwilę.

Smartfon czy zwykły telefon komórkowy?

Dziecko postawione przed takim dylematem z pewnością wybierze smartfon, i to ten z jak najlepszym aparatem i głośnikami stereo. Rodzic powinien jednak wiedzieć, że smartfon to nie tyle gadżet, co narzędzie. Najnowocześniejsze modele nie są zaś produkowane z myślą o dzieciach, lecz dorosłych, którzy mają konkretne potrzeby: przesyłają sobie pliki w chmurze, odbierają  maile, a przy pomocy nowoczesnych kamer wideo odbywają telekonferencje.

Dziecko nie ma aż tak zaawansowanych potrzeb. Zdrowy rozsądek podpowiada więc, że ultranowoczesny smartfon jest mu zbędny. W tym miejscu pojawia się jednak inny problem – czyli presja ze strony rówieśników. Dziecko może domagać się telefonu nie dlatego, że potrzebuje stałego kontaktu z rodzicem, ale dlatego, że wszyscy w klasie go mają. Nie uszczęśliwimy go zatem starym modelem bez aparatu. Wiadomo, że chodzi mu o nowoczesny smartfon.

Co rodzic może zrobić w takiej sytuacji? Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się kompromis, czyli niezbyt drogi telefon z dotykowym wyświetlaczem, którym owszem można robić zdjęcia, ale nie jest to sprzęt najnowszej generacji.

Jeżeli dziecko nie nalega jednak na zakup nowoczesnego smartfona, na początku warto

wyposażyć go w zwykły, tradycyjny telefon komórkowy. Na pewno będzie on bardziej odpornym na uszkodzenia urządzeniem i raczej nie padnie łupem złodziei nowoczesnego sprzętu elektronicznego. Licz się jednak z tym, że z upływem czasu i wiekiem Twojej pociechy sprzęt tego typu przestanie zaspokajać jej oczekiwania.

Bezpieczeństwo dziecka w sieci

Jeśli podjęliśmy już decyzję o kupnie pierwszego telefonu i wybór padł na smartfona, przed udostępnieniem urządzenia dziecku warto wykonać następujące kroki:

  • Wyjaśnij dziecku najistotniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Przestrzeż go także przed udostępnianiem poufnych danych czy kontaktem z nieznajomymi.
  • Zainstaluj na urządzeniu aplikacje umożliwiające filtrowanie treści. To sprzymierzeniec w walce o bezpieczeństwo Twojego dziecka.
  • Określ limity korzystania z urządzenia. Niech nowy telefon nie będzie sposobem na spędzanie wolnego czasu czy zagrożeniem w postaci odłożenia na bok codziennej nauki i obowiązków. Określ jasne zasady i co ważne, trzymaj się ich każdego dnia, oceniając efekty.

Pod uwagę możesz wziąć jeszcze jedną opcję – kupno smartfona, ale bez dostępu do Internetu poza Wi-Fi. Niwelując pakiet internetowy w telefonie, na pewno będziesz spokojniejszy o czas, jaki dziecko może spędzić przed ekranem urządzenia. Dotyczy to zwłaszcza godzin, w których nie masz nad nim bezpośredniej kontroli i przebywa poza domem.

Telefon dla dziecka – w jakiej sieci?

Wybór pierwszego telefonu komórkowego to także wybór pakietu i operatora. Zależy Ci na rodzinnych ofertach i wspólnych, atrakcyjnych cenowo pakietach? Zajrzyj do Netii – czekają tam na Ciebie zestawy dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, z nielimitowanymi sms-ami czy rozmowami, aby stale być z dzieckiem w kontakcie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx